15
02
2017

Lietuviškomis daržovėmis domisi arabų šalys

Berlynas/Kaunas. Praėjusią savaitę Lietuvos daržovių augintojų asociacija (LDAA) dalyvavo tarptautinėje parodoje "Fruit logistica". Kasmet Berlyne vykstanti tarptautinė paroda šiemet sulaukė arti 3 000 dalyvių iš visų pasaulio šalių, o ją aplankė per 70 tūkst. lankytojų.

Vasario 8-10 dienomis vykusioje parodoje LDAA ne tik pristatė savo veiklą, bet ir atstovavo visos Lietuvos daržininkystės sektorių. LDAA direktorė Zofija Cironkienė kaip vieną pagrindinių dalyvavimo parodoje tikslų įvardijo naujų prekybos partnerių paiešką bei kontaktų palaikymą su jau turimais partneriais - stambiais perdirbėjais, daržovių augintojų kooperatyvais ir operatoriais, dirbančiais su didžiausiais prekybos tinklais. Lietuvos daržininkų stende buvo akcentuojama mūsų šalyje išaugintų daržovių kokybė, saugumas ir puikios skoninės savybės.
Ar yra realių galimybių lietuviškų daržovių eksportui į kitas Europos šalis? Žinoma, taip. Lietuviškomis daržovėmis, ypač bulvėmis, šiemet didelį susidomėjimą parodė italai, čekai, ukrainiečiai - iš karto po parodos LDAA sulaukė labai konkrečių pirkimo pasiūlymų iš šių šalių atstovų. O ko gero labiausiai nustebino arabų šalių susidomėjimas lietuviškomis daržovėmis.

„Visas tris parodos dienas arabų šalių atstovai ėjo į mūsų stendą su konkrečiais pasiūlymais. Jie pasirodė esą puikiai išstudijavę logistikos galimybes ir apskaičiavę, kad lietuviška produkcija jūriniais konteineriais jų šalis pasiektų per maždaug 30 dienų, o tai yra labai realus terminas išsaugoti nepakitusią daržovių kokybę. Būtent pastaroji labiausiai ir domina arabus. Jie neslėpė, kad ieško šiaurinėje Europos dalyje užaugintų daržovių dėl geresnių skoninių savybių, o lietuviškos daržovės tame kontekste yra bene patraukliausios dėl konkurencingos kainos", - pasakojo Z. Cironkienė.

Beje, kone visi šiemet priėję prie stendo pirmiausia teiraudavosi apie ekologiškas daržoves - akivaizdu, kad jų paklausa būtų didžiulė. Interesantus taip pat domino įprastinė produkciją už protingą kainą. Pasak Z. Cironkienės, daug dėmesio buvo skirta aiškinant interesantams, kas tai yra pagal Nacionalinės kokybės schemą auginama produkcija, nors kone visos šalys turi šį aukštesnės kokybės segmentą savo daržovių ir vaisių pasiūloje.
2016/2017 m. prekybos sezonas nėra pats dėkingiausias mūsų daržovių augintojams, netgi atvirkščiai - ne vienas augintojas jį įvardijo kaip tragišką. Mūsų daržininkai tikina, kad šiemet net ir po Naujųjų metų nepasijuto jokio kainų augimo, nors paprastai rinkoje žiemos mėnesiais daržovių kainos kildavo.

Vidinėje rinkoje jaučiama daržovių perprodukcija, todėl bet koks eksportas leistų atlaisvintų vietos ir laisviau kvėpuoti vietinėje rinkoje žaidžiantiems dalyviams. Be to, eksportuojant produkciją, galima tikėtis aukštesnės kainos. Tarkime, vidaus rinkoje dabar bulvių kilogramą daržininkai parduoda po 8-11 eurocentų, o bulvių eksportui kaina būtų 15,5-16 eurocentų už kilogramą.

Parodoje dalyvavę kooperatyvai „Suvalkijos daržovės", „Bulvių namai", „Agrolit", bendrovė „Auga Luganta", Petro Vasiliausko ūkis užmezgė ne vieną naudingą kontaktą, nors lietuviškos produkcijos eksportą į Vakarų Europos šalis riboja palyginti didelė transportavimo kaina. „Et, jei mes būtume ne šiaurinėje, o pietinėje Lenkijos pusėje, kaip sutrumpėtų mūsų kelias į Europos šalių rinkas", - juokais dūsavo ne vienas augintojas.

LDAA parodoje "Fruit logistica" dalyvavo antrą kartą. Maždaug ketvirtadalį dalyvavimui reikalingų lėšų finansavo Žemės ūkio ministerija, likusią didžiąją dalį sąnaudų ir visas išlaidas apgyvendinimui, eksponatų nugabenimui, dalomajai medžiagai parengti LDAA dengė savo lėšomis. „Kitais metais tikimės didesnės paramos iš valstybės. Juk atstovaujame ne tik asociacijos narių, bet ir visos mūsų šalies daržininkų interesus", - viliasi LDAA direktorė Zofija Cironkienė.

 

MŪ informacija