25
01
2018

Kinija pasaulinėje česnakų rinkoje

2017 m. sausio–lapkričio mėn. česnakų eksportas iš Kinijos sudarė 1,8 mln. t, kurio vertė buvo 2,54 mlrd. EUR. Palyginti su atitinkamu 2016 m. laikotarpiu, eksporto kiekis padidėjo 8,8 proc., o vertė sumažėjo 5,8 proc. Šviežių atvėsintų česnakų eksportas iš šalies sudaro 88,6 proc., džiovintų – 10,6 proc. Pagrindinė eksporto rinka yra Indonezija (25 proc. viso eksporto). Kitos svarbios rinkos – Vietnamas ir Malaizija.
Ekspertų duomenimis, 2017 m. šalyje padidėjo česnakų gamyba, todėl sumažėjo kaina. Česnakų eksportas labiausiai padidėjo birželio–lapkričio mėn., todėl gali būti viršytas rekordinis 2015 m. eksporto dydis (1,93 mln. t).
Kinijos derliaus dalis pasaulinėje česnakų rinkoje sudaro 80,86 proc. Šalies česnakų plotas sudaro 58,43 proc. pasaulinio ploto. Vidutinis derlingumas 2015 m. buvo 23 t/ha. Didesnis derlingumas buvo tik Uzbekijoje ir Egipte (24 t/ha). Kinija užima apie 90 proc. pasaulinės česnakų eksporto rinkos.
Tačiau Kinijos česnakų eksportuotojai susiduria ir su daugybe neigiamų veiksnių. Pirmiausia tai nepastovi kaina. 2009 m., 2012 m. ir 2017 m. česnakų kaina pasaulinėje rinkoje sumažėjo dėl didesnio derliaus, todėl gamintojai ir eksportuotojai patyrė nuostolių. Kainų svyravimas pasaulinėje rinkoje neigiamai veikia česnakų pramonę Kinijoje. Tada tik dar labiau sumažinus kainą galima laimėti konkurencinę kovą.
Kita problema – Kinijoje nėra pakankamai česnakų apdirbimo ir perdirbimo įmonių. Daugiausia česnakai eksportuojami kaip žaliava. Todėl Kinija susiduria su dideliais pavojais ir konkurencija perdirbtų česnakų pasaulinėje rinkoje.
Dar viena problema, kad česnakų eksportui iš Kinijos daugelyje šalių taikomi griežti prekybos apribojimai, nes griežtinami tarptautiniai kokybės kontrolės standartai. Kai kurios šalys įvedė importo kvotas česnakams iš Kinijos.

 
ŽŪIKVC (ŽŪMPRIS) informacija