02
11
2015

Freshfel ataskaitinis susirinkimas

Lietuvos daržovių augintojų asociacija yra „Freshfel Europe“, jungiančios Europos vaisių ir daržovių tiekimo grandinėje dalyvaujančias organizacijas, narė. 2015 m. spalio 13-14 d. Briuselyje vyko šios organizacijos metinis narių susirinkimas. Jame dalyvavo LDAA direktorė Zofija Cironkienė.

Pirmoji renginio diena buvo skirta narių komunikacijai su Europos politikais. Susitikime dalyvavo Europos Parlamento nariai iš Pietų Europos šalių: Clara Eugenia Aguilera García, Pilar Ayuso, Angélique Delahaye, Herbert Dorfmann, Esther Herranz García, Jordi Sebastià ir Michela Giuffrida. Pagrindinė diskusijos tema – vaisių ir daržovių vartojimo skatinimas. Sektoriaus stabilumui ir sveikesnės mitybos užtikrinimui užtektų labai nedidelių pastangų - kiekvienas ES gyventojas per parą turėtų sunaudoti po 10 g daugiau vaisių ir daržovių. Kadangi niekas savaime nevyksta, reikia didesnių ES politikos formuotojų įsipareigojimų ir ambicijų. Freshfel vadovai įpareigojo, kad 2016 m. renginyje Zofija Cironkienė užtikrintų europarlamentaro Broniaus Ropės dalyvavimą diskusijose.

2015 m. spalio 14 d. renginį sudarė dvi dalys: trumpa veiklos ir finansinė ataskaita bei konferencija sektoriui aktualiais klausimais. Dėl Rusijos embargo susitraukė ES vaisių ir daržovių eksportas, todėl šiuo metu didžiausias Freshfel dėmesys - vaisių ir daržovių vartojimo skatinimui vidaus rinkoje. Konferencijos pranešimų turinys buvo sutelktas įkvėpti asociacijos narius netradiciškai (out of the box), kūrybiškai mąstyti, skatinant vaisių ir daržovių vartojimą. Sektoriuje jau yra puikių reklaminių iniciatyvų (Big Bang Broccoli, Power to the Pieper), siekiant įveikti embargo padiktuotus iššūkius ir paskatinti suvartojimą ar veržliau patekti į naujas rinkas.

Konferencijos lektoriai – politologai, socialinės žiniasklaidos ekspertai ir konsultantai pasidalijo žiniomis, kaip, panaudojant įvairias duomenų stebėjimo programas, socialinių tinklų valdymo sistemą galima sukurti orientuotas į vartotoją humoristines mažo biudžeto informavimo kampanijas. Konferencijos dalyviams buvo vizualiai pademonstruota, kas vartotojui aktualiausia, ieškant informacijos apie vaisius ir daržoves socialinėje žiniasklaidoje ir patarė išnaudoti didelį potencialą turintį vaisių ir daržovių šviežumo vaizdinį ne tik feisbuke, bet ir nuotraukų ir video dalinimosi socialiniame tinkle Instagram, kur šis vaizdinys turėtų dar didesnį poveikį. Vaisių ir daržovių tiekimo grandinės dalyviai, pasitelkiant konkrečius pavyzdžius, buvo kviečiami išdrįsti eiti nauju keliu, jei nori parduoti visuomenei savo idėją, šiuo atveju – daugiau suvartoti vaisių ir daržovių.

Konferencijos baigiamojoje dalyje EK žemės ūkio direktorato vaisių ir daržovių skyriaus vadovas Jesus Torras Zorilla informavo apie tikėtinus Bendrijos teisės aktų, reglamentuojančius Vaisiai mokykloms programą, vaisių ir daržovių gamintojų organizacijų veiklą bei privalomuosiuos kokybės reikalavimus, pakeitimus bei pratęstą paramą vaisių ir daržovių sektoriui dėl Rusijos embargo.

Konferenciją užbaigė Gotingeno Universito profesoriaus Ludviko Theuvseno tyrimo išvadų pristatymas, iš kurio buvo matyti, kaip per pastarąjį dešimtmetį ne Europos naudai keitėsi užsienio prekybos kryptys, todėl Europos šalys turėtų rimčiau susiimti, jei nori išlaikyti trečiųjų šalių eksportuotojus. Ypač nuo Europos tolo Rusija, kuri, pasak profesoriaus, tapo beveik nepriklausoma nuo Europos vaisių ir daržovių importo dar iki embargo paskelbimo. Tačiau Europos vaisių ir daržovių eksportuotojai nemano, kad Rusijos rinka yra nepriklausoma nuo Vakarų, todėl reikalavo, kad ES politikos formuotojai greičiau atstatytų normalius prekybos santykius su Rusija.