27
04
2015

Europoje seno derliaus bulvių atsargų užteks iki birželio pabaigos

Šiais metais Europos rinkoje yra mažiau naujo derliaus bulvių iš Maroko, Tuniso, Egipto ar Izraelio, nes šių šalių prioritetine rinka tapo Rusija. Ispanijoje ir Portugalijoje ankstyvųjų bulvių pasodinta mažiau, o dėl nepalankių orų derlius bus vėlyvesnis. Kita vertus, bulvių iš Egipto Europos rinkoje gali padaugėti, nes nuo balandžio 10 d. Rusijos veterinarijos ir sanitarijos tarnyba Rosselkhoznadzor laikinai uždraudė bulvių importą iš šešių Egipto regionų.

Vokietijoje seno derliaus vidutinės kokybės bulvės iš ventiliuojamų saugyklų parduodamos labai pigiai, o geros kokybės, iš šaldymo kamerų – gerokai brangiau. Didmeninėje prekyboje naujo derliaus bulvės iš Viduržemio jūros regiono parduodamos vidutine tam laikotarpiui kaina – po 48–50 EUR/100 kg. Prekybos tinklai pirmenybę atiduoda aukštesnės kokybės brangesnėms bulvėms.

Belgijoje bulvių atsargos dar didelės. Tačiau, nepaisant didžiulio 2014 m. bulvių derliaus (4,58 mln. t), augintojų asociacijos PCA ir Fiwap skelbia, kad, kol rinkoje įsitvirtins vietinės ankstyvojo derliaus bulvės, visos pernykščių bulvių atsargos turėtų būti vienaip ar kitaip sunaudotos ir augintojams nereikės jų utilizuoti. Iki š. m. balandžio 1 d. Belgijoje buvo parduota 650 tūkst. t daugiau bulvių nei 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu, ir saugyklose, kaip įprasta tam laikotarpiui, buvo likę apie 30 proc. derliaus. Pirminės PCA prognozės skelbia, kad Flandrijoje ankstyvųjų bulvių pasėlių gali būti 7 proc. daugiau, o vėlyvųjų – 2 proc. mažiau. Augintojai su perdirbimo įmonėmis sudaro daugiau išankstinių produkcijos supirkimo sutarčių, palyginti su 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu. Pavyzdžiui, 2012 m. balandžio 1 d. išankstinės supirkimo sutartys buvo sudarytos 24 proc. Bintje veislės bulvių, 2014 m. – 33 proc., 2015 m. – 41 proc. Apklausos parodė, kad augintojai yra nusiteikę sudaryti dar daugiau išankstinių produkcijos supirkimo sutarčių. Remiantis apklausomis, galima prognozuoti, kad Flandrijos augintojai 12 proc. mažina Bintje veislės bulvių pasėlių plotus, tačiau 17 proc. didina Fontane veislės bulvių plotus. Bulvių pasėlių plotus ketina didinti tie augintojai, kurie augina bulves traškučiams. Valonijoje bulvių pasėlių gali būti 2,6 proc. mažiau.

Prancūzijos Bretanės regiono, kur tradiciškai didžiąją bulvių derliaus dalį sudaro ankstyvosios bulvės, rinkos stebėtojai prognozuoja, kad šalyje bulvių pasėlių plotų mažės iki 30 proc. To priežastis – vis dar gausios bulvių atsargos saugyklose,dėl kurių naujo derliaus bulvių pardavimai visuose šalies regionuose nebūtų pelningi. Be to, parduotuvių lentynose – nemažai naujo derliaus bulvių iš Izraelio.

Jungtinėje Karalystėje stebimi labai ženklūs bulvių kainų skirtumai: bulvių, skirtų šviežias vartoti, kaina yra 12,20–17,65 EUR/100 kg, o skrudinti skirtų bulvių kaina – 7,00–8,50 EUR/100 kg. Pietiniuose rajonuose ankstyvąsias bulves pakando šalna, todėl derlius gali vėluoti 2–3 savaites. Balandžio mėn. pab.–gegužės pr. rinkoje turėtų pasirodyti po priedangomis augintų bulvių.

Austrijos bulvių rinkoje pokyčių nematyti. Augintojams už vidutinės kokybės bulves mokama nuo 8,00 iki 10,00 EUR/100 kg, už aukščiausios kokybės – iki 12 EUR/100 kg. Bulvių atsargų saugyklose turėtų užtekti iki birželio pradžios.

Lietuvos bulvių rinkoje pokyčių taip pat nėra. Daugelyje ūkių bulvių atsargos dar didelės, o pardavimai – maži. Balandžio mėn. viduryje bulvių kainos ūkiuose svyravo nuo 5,00 iki 11,00 EUR/100 kg. Augintojai jau nebesitiki parduoti vidutinio dydžio ir kokybės bulvių. Balandį mažmeninė nefasuotų bulvių kaina pardavimo vietose vartotojui svyravo nuo 24,00 iki 30,00 EUR/kg, išskyrus akcines kainas prekybos tinklų parduotuvėse, kur vidutinė kaina sudarė 17,00 EUR/100 kg. Lyginant bulvių kainas stacionariose ir mobiliose turgavietėse, kaimo vietovių parduotuvėse ir prekybos centruose, matyti, kad balandžio mėn. pirmojoje pusėje pigiausios bulvės buvo stacionariose turgavietėse (24,00 EUR/100 kg), o brangiausios – kaimo vietovių parduotuvėse (30,00 EUR/100 kg). Prekybos centruose 16 savaitę (2015 04 13–18) vidutinė neakcinė bulvių kaina sudarė 29,00 EUR/100 kg. Tokia pati bulvių kaina balandžio mėn. pirmojoje pusėje buvo ir mobiliose turgavietėse.

 

ŽŪIKVC (ŽŪMPRIS) informacija