02
03
2015

ES šalyse bulvių kainos vis dar stabiliai mažos, o konkurencija eksporto rinkose – didelė

Vokietijoje bulvių kainos stabilios, nors rinkoje ir didėja prastai saugyklose besilaikančių bulvių pasiūla. Gerai besilaikančių bulvių kaina nedidėja, nes nėra jų paklausos eksportui. Bulvių pardavimus suaktyvina tik prekybos tinkluose vykdomos akcijos ir padidėjusi jų paklausa bulvių perdirbimo įmonių poreikiams.

Olandijos bulvių perdirbimo įmonių gamybos apimtys nemažėja. Jei jos išliks tokios pačios dar kurį laiką, gali būti, kad bulvių sezono pabaigoje liks mažiau nei buvo prognozuota sezono pradžioje, ypač todėl, kad nemaža dalis bulvių buvo sunaudota krakmolo gamybai. Padidėjus geros kokybės bulvių paklausai bulvių skrudinimui, jų kaina vasario viduryje svyravo nuo 2,75 iki 5,50 EUR/100 kg. Pakavimo stotys bulves šviežiam vartojimui iš augintojų supirko po 3–8 EUR/100 kg.

Belgijoje vasarį bulvių kainos, paklausa ir pasiūla išliko be pokyčių. Tačiau perdirbėjai jau pradėjo teirautis ir bulvių, kurioms nėra sudarytos išankstinės supirkimo sutartys. Didžioji dalis bulvių perdirbimui iš augintojų superkama po 2,50 EUR/100 kg. Tik už Innovator veislės bulves mokama po 5 EUR/100 kg.

Nors pastarosiomis savaitėmis Austrijoje bulvių pasiūla ir sumažėjo, jų kaina rinkoje išliko stabili. Augintojai, matyt, jau pardavė prastai saugyklose besilaikančias bulves ir nebeskuba parduoti turimų atsargų. Priklausomai nuo kokybės, vasario viduryje bulvių kainos ūkiuose svyravo nuo 7 iki 10 EUR/100 kg. Už aukščiausios kokybės bulves mažose pakuotėse augintojams buvo mokama po 12 EUR/100 kg.

Jungtinėje Karalystėje prekyba bulvėmis nesuaktyvėjo, o kainos dar smuktelėjo. Pagal išankstines sutartis parduodamų bulvių kainos per savaitę sumažėjo apie 2 EUR/100 kg ir trečiąją vasario savaitę sudarė apie 16,20 EUR/100 kg. Dar labiau pigo bulvės, kurioms nebuvo sudarytos išankstinės pardavimų sutartys – apie 6 EUR/100 kg, iki 10,75 EUR/100 kg. 2014 m. analogišku laikotarpiu vidutinė bulvių kaina sudarė 20,70 EUR/100 kg. Didžiausią paklausą turi geriausios kokybės Maris Piper bulvės šviežiam vartojimui, kurios yra tinkamos kepimui ir už kurias augintojams mokama apie 16,90 EUR/kg. Bulvės gruzdinimui dažniausiai superkamos pagal iš anksto sudarytas sutartis. Bulvių kaina svyruoja nuo 6,10 iki 8,10 EUR/100 kg.

Lietuvoje bulvių pasiūla didelė. Augintojai su viltimi laukia galbūt suaktyvėsiančio bulvių eksporto į Kazachstaną, kuriam Rusija nedaro tranzito trukdžių, tačiau dėl didelės konkurencijos kainų padidėjimo nesitikima. Geros kokybės bulvių kaina ūkiuose vasario viduryje svyravo nuo 7 iki 12 EUR/100 kg. Tai mažiausia 2010–2014 m. laikotarpiu vasario mėn. buvusi kaina. Mažmeninė bulvių kaina pardavimo vietose vartotojui vidutiniškai išaugo 187 proc., lyginant su pardavimo kaina ūkiuose. Lyginant bulvių kainas stacionariose ir mobiliuose turgavietėse, kaimo vietovių parduotuvėse ir prekybos centruose, vasarį pigiausios bulvės buvo stacionariose turgavietėse, kurių vidutinė kaina sudarė 25 EUR/100 kg, o brangiausios – mobiliose turgavietėse – 29 EUR/100 kg. Prekybos centruose 2015 02 19 vidutinė bulvių kaina sudarė 27 EUR/100 kg, kaimo vietovių parduotuvėse vasarį vidutinė bulvių kaina buvo 28 EUR/100 kg. Augintojai teigia, kad supirkėjų mokama maža kaina nesiekia išauginimo savikainos, o prekybos įmonės ir turgaus prekeiviai naudojasi sudėtinga situacija rinkoje.

 

ŽŪIKVC (ŽŪMPRIS) informacija