25
01
2017

Sudėtinga situacija cukinijų rinkoje

Pietų Europos šalis užgriuvus šalčiui ir sniegui, situacija cukinijų rinkoje tapo sudėtinga ir sukėlė šios produkcijos trūkumą daugelyje šalių. Ypač didelių nuostolių patyrė Ispanijos ir Italijos augintojai. JAV dėl šalčio taip pat tikimasi mažesnio cukinijų derliaus.
Žymus kainų padidėjimas Italijoje. Anksčiau šalyje cukinijų auginimas buvo sezoninis, tačiau pradėjus jas auginti šiltnamiuose, cukinijos tiekiamos į rinką ištisus metus. Daugiausia cukinijų šiltnamiuose auginama Sicilijos ir Lacijaus regionuose. Pjemonto regione plotas išlieka stabilus ir sudaro 750 ha, iš jų 80 proc. yra auginama atvirame grunte ir 20 proc. uždaruose tuneliuose. Dėl šalčių šį mėnesį Pietų Italijos daržovių augintojai neteko apie 70 proc. produkcijos, o kai kur ir iki 90 proc. Sicilijos pietryčiuose buvo prarasta 60 proc. cukinijų derliaus. Toks staigus pasiūlos kritimas daro didelę įtaką ir vartotojams, kurie turi mokėti didesnę kainą. Nuo 2016 m. gruodžio 30 d. iki 2017 m. sausio 13 d. Bolonijos didmeninėje prekyboje cukinijų kaina padidėjo 43 proc. (nuo 2,60 iki 3,71 EUR/kg). Turine sausio 19 d. duomenimis, kaina padidėjo nuo 0,95–2,75 iki 3,25–7,05 EUR/kg.
Jungtinėje Karalystėje, dėl mažos pasiūlos iš Ispanijos, sutriko cukinijų tiekimas į prekybos tinklus.
Belgijoje Flandrijos regione auginama apie 400 ha cukinijų. Šiuo metu į šalį cukinijos yra importuojamos. Dėl Ispaniją užgriuvusių šalčių pasiūla yra maža, todėl kaina sausio 16 d. sudarė 24 EUR/5 kg (4,80 EUR/kg).
Pastaraisiais metais cukinijų plotas Olandijoje išaugo dvigubai, nuo 150 ha 2000 m. iki 306 ha 2015 m. Gautas derlius taip pat padidėjo nuo 11 mln. kg iki 18,4 mln. kg. Didžioji dalis cukinijų Olandijoje auginama atvirame grunte. Šiltnamiuose auginamų cukinijų plotas panašus kaip praėjusiais metais, tačiau dėl dabartinės krizės jis gali padidėti. Olandijoje šiltnamiuose jau prasideda cukinijų derlius.
Prancūzijoje vietos augintojams už cukinijas sausio viduryje buvo mokama 2,94–4,81 EUR/kg. Jos taip pat buvo importuojamos iš Ispanijos (2,60–4,20 EUR/kg), Maroko (2,25–3,50 EUR/kg), Italijos (2,60–4,05 EUR/kg), Turkijos (2,10–3,00 EUR/kg).
Vokietijos didmeninėje rinkoje cukinijų pasiūla maža. Iš Ispanijos ir Italijos įvežami tik nedideli kiekiai. Bandoma cukinijas importuoti iš Maroko, bet ir čia jų derlius mažesnis nei įprastai, o paklausa yra didelė visoje Europoje. Todėl pirkėjai sausio viduryje už cukinijas turėjo mokėti 2,99–3,99 EUR/kg.
Izraelyje cukinijos auginamos tik vidaus rinkai. Paklausa nėra didelė, todėl vietos augintojai gali ją patenkinti. Didžioji dalis produkcijos auginama šiltnamiuose arba po tinklais, todėl oro sąlygos turi mažai įtakos derliui. Kaina prekybos centruose svyruoja nuo 1,10 iki 1,50 EUR/kg. Sezono metu, jeigu yra perteklius, šiek tiek cukinijų yra eksportuojama į Gazos ruožą ir Jordaniją.
Rusijoje cukinijos yra populiarus produktas, daugiausia naudojamas pavasarį ir vasarą. Populiariausios yra šviesiai žalios cukinijos. Sezono metu į rinką tiekiama šalies pietiniuose regionuose išauginta produkcija. Žiemos mėnesiais yra importuojama iš Irano ir kitų šalių.
Kinija šviežių cukinijų neeksportuoja. Vasaros mėnesiais vidaus rinka aprūpinama šalies šiaurėje užauginta produkcija, o žiemos – pietiniuose rajonuose užauginta produkcija. Cukinijos auginamos mažuose ūkiuose atvirame grunte. Žiemos šalyje yra švelnios, todėl gamyba yra stabili. Šiltnamiuose auginama dalis yra labai maža. Į užsienio rinkas yra tiekiama perdirbta ir užšaldyta produkcija.
JAV dėl šalto oro cukinijų pasiūla yra mažesnė nei įprastai. Iš Meksikos tiekimas yra labai ribotas. Todėl cukinijų importui ieškoma iš Dominikos Respublikos ir Hondūro, kur jų sezonas trunka nuo lapkričio iki gegužės mėnesio.

 

ŽŪIKVC (ŽŪMPRIS) informacija